Abhazya – Rusya Sınırı İhlalleri

05/01/2017. Suhum. 4 Ocak. Abhazya – İnform. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba). Rusya Federasyonu – Abhazya Cumhuriyeti devlet sınırı bölgesinde, son yıllar içerisinde sınır ihlalleri iki kat arttı. Bunların nedeni – çoğunlukla merkez ve orta asya ülkelerinden iş aramak için gelen göçmenlerden oluşuyor.

Rus FSB Sınır Muhafızlığı tarafından verilen bilgiye göre, sadece 2016 yılı içerisinde 2500 sınır ihlali yaşandı ve bu 2015 yılına göre iki kat daha fazla bulunuyor. Sadece, Aralık ayının son on günü içerisinde 200 sınır ihlali olayının yaşandığı belirtiliyor.
Devlet Sınırı Bölgesi Sınırları:
Rusya Federasyonu Krasnodar Bölgesi Rus FSB Sınır Muhafızlığı Görev Bölgesi; Çoğunlukla Sochi’nin tatil alanları olan, Mzimta ve Psou Nehirleri bölgesi ile M – 27 Sochi – Suhum Karayolunun kesiştiği bölgelerden oluşuyor. Bu bölge içerisinde, Aibga, Yermolovka, Chereşniya, Nishny Shilovka, Verhnevesoloya köyleri ile Adler Bölgesi köyleri alanı bulunuyor. Bunlara ek olarak, Aibga Geçidinin güney bölgesi, Esto – Sadok köyü, dağlık alandaki kış turizm tatil bölgeside bulunuyor.
Bu Alanların Özel Geçiş Gerektiğindeki Uygulamalar:
Abhaz – Rus Sınırının beş kilometrelik alanlarında yaşayanların, yetkililerin bilgisi haricinde sınır ihlali gerçekleştirmeleri sonucunda 1.000 Ruble para cezası ödeme zorunlulukları bulunuyor.
Kaynak: www.abkhazinform.com
www.abhazyam.com