Haydar Zafer

haydarzafer

HAYDAR ZAFER

Düzce’nin Konuralp ilçesinin Aybaşı köyünde 1917 yılında dünyaya geldi. Dokuz kardeşin en küçüğü olan Haydar Zafer doğduktan kısa bir süre sonra babası Çanakkale Savaşı’nda şehit düştü. Ailenin yaramaz çocuğuydu. Diğer kardeşlerine göre daha gürbüz ve güçlüydü. Bu özelliklerini fark eden ağabeyi Nurettin tarafından güreş sporuna yöneltildi.

Yağlı güreşte yerel başarılar elde eden Haydar Zafer, 1940 yılında vatani   görevini yapmak üzere askere gitti. Beş seneyi aşkın bir süre askerlik yaptı. 1945 yılında II. Dünya Savaşı sonrasında Düzce’ye döndü. Yine ağabeyi Nurettin Zafer tarafından Ankara’ya götürüldü. Ankara’da ağabeyinden minder güreşini öğrendi. Acı bir kuvvete sahip olan Haydar Zafer, ağabeyinin öğrettiği tekniklerle kısa sürede Milli Takımın 79 kilo güreşçisi oldu.

Ankara’dan Kasımpaşa Güreş Kulübü’ne transfer oldu. Dünya Şampiyonası başarılarına bu kulüpte imza attı.

Dünya Şampiyonu olduğu 1951 Helsinki Dünya Şampiyonası’nda ilk turda İranlı Gulam Reza Tahti ile güreşti. Efsanevi güreşçi Tahti’yi sayı ile yenmeyi başardı. İkinci turda Finlandiyalı Aorno Seppala’yı evinde mağlup etti. Finalde İsveçli Göte Ekström’ü de sayı ile yenerek ilk Dünya Şampiyonluğu ünvanını kazandı.

1952 Helsinki Olimpiyatları’nda olimpiyat beşincisi oldu.

1955 Dünya Grekoromen Şampiyonası’nda da Milli formayı giydi.

Aktif güreşçiliği bıraktıktan sonra uzun yıllar Haliç Güreş Kulübü’nde antrenörlük yaptı. Antrenörlük yıllarında ise Türk güreşine yeni isimler kazandırdı.

1989 yılında damar tıkanıklığından bir bacağı kesildi. 1994 yılında vefat etti. Düzce’de bulunan aile kabristanlığına defnedildi.