Faaliyetler

FAALİYETLER;

* Düzce Abhaz Kültür Derneği’nin kurulmasından 2 ay sonra Gürcistan’ın Abhazya’ya saldırmasıyla başlayan savaşta Abhaz Halkının direniş mücadelesinde insanı yardımların sağlanması konusunda çok önemli ve başarılı çalışmalarda bulunmuştur.

* 05 Şubat 2010 Tarihinde kurulan Abhaz Dernekleri Federasyon’un kuruluşunda, derneğimiz, öncülük etmiştir.

* Derneğimizin 20’inci kuruluş yıldönümünü 01 Temmuz 2012 Tarihinde Abhazya, Moskova, Avrupa ve yurtiçinden gelen değerli misafirlerle birlikte Düzce Üniversitesi ve kalıcı konutlarda yapılan şölenlerle kutladı.

Çeşitli Kurslar;

* Derneğimizde Abhazca, İngilizce, Mızıka kursları ve Halk Dansları çalışmaları yapılmaktadır.

* Abhazca Dil Kursu, Abhaz Filoji Öğretmeni Sn. Aza Altaş ATANIPHA, İngilizce Dil Kursu Sn. Ferahnaz Caymaz ARZIN-IPHA ve Mızıka Kursunu Sn. Faruk Genç KEÇBA vermektedir.

* 2008 Yılı Sn. Oktay Koçak’ın başkanlığı döneminde kurulan AURAASHA ABHAZ HALK DANSLARI TOPLULUĞU, Fatih Aksoy KAPBA’nın Hocalığında çalışmalara başladı ve Musa Kap KAPBA’nın Hocalığında çalışmalarını sürdürmektedir.

Kendi kültürel etkinliklerimizde yaptıları gösteriler haricinde de, Düzce ilimizin Valiliği, Belediye, İl Jandarma Komutanlığı ve diğer kamu kurumlarının resmi ve özel günlerinde kültürümüzün bir öğesi olan halk dansları gösterisi ile toplumumuzu temsil etmektedirler.

Haberleşme ve İletişim;

Toplumumuzda acı ve sevinçli günlerin paylaşılması ve dayanışma önemli sosyal olgulardır. Bu nedenle acı ve sevinçli günlerimizin en kısa sürede toplumumuza duyurulması önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu doğrultuda derneğimiz 2008 yılında bilişim teknolojisi ile Cep telefonlarına mesaj (SMS) gönderilmesini başlatarak toplumumuzla iletişim konusunda önemli bir adım atmış ve cenaze habercisinin–AFÖÇHÖYU’yu kaldırılmasında rol almıştır.

Cep telefonlarına mesaj (SMS) gönderilmesi, başka bir deyişle CENAZELERİMİZin ve diğer etkinliklerin en kısa sürede toplumumuza duyurulması konusunda çok önemli ve başarılı bir konuma  gelmiştir. Bu  sistemin devam ettirilmesinin çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Ancak bu hizmetin oldukça  ciddi bir maliyet oluşmakta ve bu maliyet de  gittikçe artmaktadır.

Burs Organizasyonu;

Derneğimiz, üniversite eğitimini alan gençlerimizin, eğitimlerine katkı sağlamak için 2010-2011 öğretim döneminde organize ettiği “Burs Gecesi”ni toplumumuzun büyük desteğiyle gelenek haline getirmiş ve her yıl büyük bir heyecanla bu organizasyonu sürdürmektedir. 2010-2011 Öğretim yılında 42, 2011-2012 yılında 52, 2012-2013 yılında ise 51 öğrenciye burs vermiş, 2013-214 öğretim yılında ise 65 öğrenciye burs vermektedir.